Alergie a kojenec

S alergickými onemocněními  se můžeme setkat i u kojenců. Frekvence jejich výskytu však není tak vysoká jako u předškolní a školní mládeže. U kojenců se také setkáváme s jimými typy alergických onemocnění než u starších dětí. U kojenců se  vyskytuje zejména potravinová alergie, atopický ekzém, lékové a jiné alergické vyrážky, alergie na zvířata,  postupně  progredující dráždivost dolních dýchacích cest jako předstupeň astmatu a ve velmi malém procentu i alergická rýma.

Potravinová alergie u kojenců:

Nejčastějším typem je alergie na bílkovinu kravského mléka. Můžeme se s ní setkat již u několikatýdenních kojenců. Postihuje i kojené děti. K projevům této alergie patří nejen neklid,  koliky, bolesti břicha, ublinkávání, zvracení, průjmovité stolice, krev ve stolici, ale i  aktivace atopického ekzému, progredující kašel a dušnosti.

Řešení této alergie patří do rukou alergologa. Má  většinou příznivou prognózu. Postihuje  ve valné většině případů pouze  kojence, ev. batolata. Pro léčbu této alergie jsou  vyvinuta speciální extenzivně hydrolyzovaná mléka (Nutrilon allergy care, Alfaré, Althéra), předepisovaná lékařem.

Takzvaná hypoalergenní mléka (Nutrilon HA,Beba HA, Sunar HA, HIpp HA) jsou pouze mléky preventivními. Jsou určena pro děti pocházející z alergických rodin a  plní úlohu prevence alergie na bílkovinu kravského mléka, nikoliv terapie. Tato mléka používejte maximálně do 9. měsíce věku kojence, dále již zaveďte mléka bez hydrolýzy bílkoviny kravského mléka (Nutrilon 2, Sunar, Beba 2 ...)

Alergie na vaječný bílek:

Je druhou nejčastější alergií u kojenců.  Setkáváme se s ní u kojenců s projevy atopického ekzému a jiných alergických vyrážek. Její odeznívání  je pomalejší a někdy může trvat i několik let až doživotně. Jako prevence této alergie slouží zavádění vaječného bílku od 1 roku věku dítěte a jeho důsledná tepelná úprava.

Další potravinové alergie:

U kojenců se můžeme setkávat i s dalšími  potravinovými alergiemi (ovoce, zelenina, obiloviny). Jejich frekvence je však mnohem menší  a jejich diagnostika patří do rukou alergologa.

 

Atopický ekzém:

Většinou prvním z alergických onemocnění kůže u kojenců je atopický ekzém. Možno řici, čím  dříve vzniká a čím je výraznější, tím delší  je jeho trvání, včetně aktivace  dalších alergických onemocnění dítěte.

U malých kojenců se vysévá na tvářích trupu a zevních stranách  horních a dolních končetin. Postupně se přesouvá jeho výsev do ohybových rýh  na končetinách.

Lehké formy  ekzému postačuje promašťovat  jakoukoliv  neparfémovanou  mastí, omezit používání mýdel, koupelových pěn a aviváží. Děti oblékat do bavlněného oblečení, které odsává pot a  předcházet zapocení dítěte. Výraznější formy ekzému  již patří do rokou obvodního pediatra a ty nejtěžší do péče alergologa. Tyto formy již vyžadují vyšetření alergických dispozic a senzibilizací inhalačními a potravinovými alergeny a zahájení místní a celkové terapie dítěte. Místně užíváme protizánětlivé masti s obsahem ichtamolu, tee tree, konopí. U těžších forem pak i masti s obsahem  kortikoidů.  Pokud masti s kortikoidy používáme v tzv.  intervalovém schématu, nemusíme se bát jejich vedlejších účinků a jsou našimi nejúčinnějšími medikamenty v terapii ekzému. Celkově léčíme atopickou dermatitidu protisvědivými léky a u aktivace alergického pochodu i  dlouhodobou terapií protialergickými medikamenty.

 

Astma bronchiale:

Astma nemá u kojenců klasický záchvatovitý charakter, jak jej známe u starších dětí a dospělých .Aktivátorem dráždivosti dolních dýchacích cest u kojenců jsou virové infekce. Až v dalším vývoji dítěte je astma spouštěno procesy infekčně alergickými a následně pouze na podkladě alergizace. Významnou roli u aktivace dráždivosti dolních dýchacích cest hraje i pozitivní alergická rodinná dispozice. 

Opakované záněty průdušek provázené i jejich stažením, infekce vyžadující až hospitalizaci pro dechovou nedostatečnoust, kombinace s atopickým ekzémem, pozitivní laboratorní  výsledky alergických dispozic to vše jsou atributy vyžadující vyšetření alergologem a eventuální zahájení pravidelné inhalační léčby ke zklidnění dráždivosti dolních dýchacích cest. Tato "foukátka" opět obsahují velmi nízké dávky kortikoidů. Jejich efekt terapie je vynikající a vedlejší  účinky léčby  minimální (občasný výskyt moučnivky v ústech, event. chrapot).

 

Alergická rýma

S alergickou rýmou se u kojenců setkáváme  vyjímečně. Senzibilizace může vzniknout na pyly, roztoče, domácí mazlíčky, plísně, civilizační faktory. Terapie tohoto onemocnění je v kojeneckém věku značně omezená. Vzhledem k věku dítěte nelze vůbec používat léčbu vakcínami a celou řadou medikamentů. Testaci lze  provádět, ale  její výsledky jsou  nepřesné, stejně tak i výsledky laboratorních vyšetření. Toto omezení souvisí s nevyzrálostí imunitního systému kojence. Péče o kojence s alergickou rýmou je opět v rukách alergologa.