Péče o novorozence

Při nejasnostech v péči o Vaše miminko se bez ostychu na nás obraťte s dotazem. Žádná otázka není "hloupá". Dotazy můžeme zodpovědět telefonicky nebo během návštěvy v poradně.

Návštěvy v poradně budou zpočátku častější, abychom  sledovaly rozvoj  Vašeho kojení, event. se domluvily na vhodném dokrmu dle zdravotního stavu dítěte a rodinných dispozic k nejrůznějším onemocněním, zejména alergickým.

Na péči o pokožku postačuje slunečnicový nebo olivový olej, na sušší místa je možno použít mast Calcium pantothenicum.

V případě "novorozenecké kopřivky" (červené  skvrnky s bělavým pupínkem) použijte koupele v kukuřičném škrobu (Maizena, Gustin). Tato vyrážka se objevuje v prvních dvou týdnech a nesouvisí s dalším rozvojem alergických onemocnění.

Na péči o zadeček lze použít přípravky běžné kojenecké kosmetiky, na lehce podrážděnou kůži pak použijte Bepanthen nebo Rybilku, na výrazné začervenání (intertrigo) Imazol krémpastu.

Nos a zvukovody čistíme  jen v koncových částech tenkou štětičkou.

U  děvčátek i chlapců se  můžeme setkat se zvětšením prsních žláz, event. i sekrecí z prsů. Jde o přechodný jev, který je způsoben hormony matky a postupně odeznívá. Lékaře je třeba vyhledat pokud je zduření prsů provázeno výrazným zatuhnutím a začervenáním prsu.

Stříhání nehtů provádějte raději až po šestinedělí.

Pupek se hojí 1-2 týdny. V této době se může objevovat mírná sekrece z pupku, někdy i s příměsí krve.

U děvčátek se  setkáváme s krvácením nebo výtokem z rodidel. Je způsobeno poklesem pohlavních hormonů matky, předanými placentou, postupně odezní, nechává se bez léčby.

Předkožku chlapců začínáme přetahovat od 4. měsíce, pokud lze.

Projevy u novorozence, kdy je nutno bezodkladně vyhledat lékaře: teplota okolo 38 st., novorozenec neudrží teplotu nad 36 st., opakované výraznější zvracení, odmítání stravy, apatie ,lapavé dýchání, dechová akce nad 50/minutu, promodrání koncových částí rukou a nohou, které neodeznívá po zahřátí dítěte,  vzedmuté bříško a neklid dítěte, málo pomočených plen, výraznější krvácení z pupku, krev ve stolici, vyrážka na kůži s  projevy krvácení, otoky dítěte.