Kašel

Kašel je jedním z nejčastějších chorobných projevů u kojenců i větších dětí. U malých dětí, které ještě neumí odkašlávat je nutno u produktivního kašle několikrát denně hleny odsávat (nejlépe odsávačkou na vysavač).

Nejčastěji provází akutní respirační infekty horních a dolních dýchacích cest.

Méně často se setkáváme s kašlem, který provází vrozené vývojové vady dýchacího nebo kardiovaskulárního systému, alergická onemocnění (astma bronchiale, polinosu), zvětšenou nosní mandli, gastroesofageální reflux, cystickou fibrosu, poruchu motility řasinek, nádorová onemocnění. 

Lékařské vyšetření vyžaduje protrahovaný kašel déle než 2 - 3 týdny, progredující suchý i vlhký kašel, zrychlený dech nad 40/ minutu, namáhavé dýchání, provázené doprovodnými zvuky (pískoty, hvízdání, chropy) při nádechu nebo výdechu, kašel provázený teplotou trvající dále než 3 dny nebo pokud teplotu nelze snížit antipyretiky.

Terapie kašle:

Doma nepřetápějte, vlhkost ovzduší udržujte okolo 50%, větrejte.

Terapie suchého kašle: Stoptussin, Tussin, Sinecod, Levopront, Robitussin junior suchý kašel.

Terapie vlhkého, produktivního kašle: Mucosolvan, ACC, Ambrobene, Sinecosin, Solmucol, Hedelix, Prospan

do 2 let věku se mukolytika nepoužívají

 

Rýma

Rýma je u kojenců jedním z nejčastějších chorobných příznaků. Protože kojenci neumí smrkat, musíme jim pomáhat opakovaným odsáváním sekretu z nosu. Nejlépe se osvědčily odsávačky na vysavač, které se kupují v lékárnách. Nevhodné jsou balonkové odsávačky. 

Na zvlhčení sekretů v nose lze používat dle potřeby přípravky na basi mořské vody, isotonického a hypertonického roztoku (tyto až od 6. měsíce věku kojence). Těchto přípravků je celá řada, záleží na Vás, který zvolíte, např. Sterimar bebé, Libenar, Physiomer, Quixx.

V případě otoku nosní sliznice lze na přechodnou dobu jednoho týdne použít nosní kapky s tzv. dekongescenčním účinkem (Olynth, Nasivin, Pinosol, Vibrocil) Tyto výrobky neužívejte déle, protože při delším použití poškozují nosní sliznici.

V případě hnisavé rýmy (sekret žlutý nebo zelený) již používáme   Pamycon kapky s místním  antibiotickým efektem, které však  vždy musí předepsat lékař. Volně prodejný je například Sterimar +Cu. Hnisavá rýma u kojence by měla být vyšetřena lékařem.

Rýma trvající déle než týden, provázená teplotou a kašlem by měla též být vyšetřena lékařem.