Strava kojence

Nejlepší stravou pro novorozence a kojence je mateřské mléko. Pokud lze doporučujeme maminkám kojit do 1 roku věku dítěte. Ve výživě kojící matky  je třeba zajistit dostatek tekutin, vápníku, bílkovin a vitaminů. Vyvarujte se nadýmavým a kořeněným potravinám. Matky s alergiemi nemusí preventivně dodržovat hypoalergenní dietu. Ve výzkumech se neprokázal nižší výskyt alergií u dětí alergických matek, které v těhotenství a období kojení tuto dietu dodržovaly. Pokud ale kojenec má těžkou formu atopického ekzému, je doporučeno v atakách akutního zhoršení ve stravě kojící matky omezit mléko a vejce.

Při nedostatku mateřského mléka jsou v současnosti maminkám a jejich dětem na trhu k dispozici umělá mléka, která se svým složením výrazně blíží skladbě mateřského mléka. Některá mléka jsou i obohacena o složky podporující vývoj obranyschopnosti v zažívacím systému. Některé firmy mají k dispozici i speciální mléka určená pro nedonošené děti, děti trpícími kolikami, navracení potravy ze žaludku, alergii na kravské mléko a mléka pro děti pocházející z alergických rodin. Pokud  se s  některým z těchto problémů  setkáte v poradně Vám doporučíme vhodné mléko, dle aktuálních potřeb dítěte.

U nekojených dětí začínáme od ukončeného 4. měsíce se zaváděním dokrmů do stravy.  Začínáme nejprve náhradou polední dávky masozeleninovým příkrmem s obsahem bílého masa (kuře, králík, krůta). Ten je možno  zakoupit  nebo si připravit doma. Výrobky, které kupujete, prošly kontrolou nezávadnosti. Na skleničce je vždy uvedeno, pro  jakou věkovou kategorii lze příkrm použít. Po zavedení  masozeleninové dávky postupně nahražujeme dopolední přesnídávku ovosnou šťávou, následně ovocnou kaší. 

Velkým jedlíkům lze večerní dávku doplnit nebo nahradit mléčnou nebo rýžovou kaší, od 6. měsíce i obilné kaše a další obilné produkty.

Nejpozději od půl roku věku zahajujeme zavádění příkrmů i u plně kojených dětí. 

Od 6. měsíce je do stravy možno  zařadit ryby a hovězí maso, Následující měsíc i  jogurty. Zpočátku nízkotučné, pak postupně tučnější. Smetanové jogurty podávejte až před rokem věku. 

Od 1 roku začínáme stravu  přisolovat ,do stravy zavádíme i vaječný bílek s důkladnou tepelnou úpravou, možno  zavést i tvaroh a libové vepřové maso.

O zavádění jednotlivých složek  stravy se s maminkami též domlouváme v poradně dle prospívání, event. nemocnosti kojence.